Invitation til MixMATCH 2019

Indmeldelse i Sisu/MBK

For at melde dig ind i Sisu/MBK skal du klikke på nedenstående link.

Herefter får du adgang til medlemsportalen, hvorved du kan melde dig ind i vores dejlige bordtennisklub.

Nye medlemmer

Er du vores nye Sisu/MBK medlem?

Kunne du tænke dig at blive en del af vores fantastiske klub med et stærkt fællesskab, har du mulighed for at orientere dig yderligere om dette.

Bestyrelsen

Har man spørgsmål til de enkelte afdelinger kan kontaktoplysningerne til disse findes her.
- Ungdomsudvalget
- Seniorafdelingen
- Eliteafdelingen

Nyheder Sisu/MBK

Sisu/MBK
Sisu/MBK
Med lidt forsinkelse kommer her resultaterne fra næstsidste runde af Sommer Cuppen, der blev afviklet i torsdags.

I 1. division gik sejren endnu engang til Jan Scheuer Bechmann, men Jan måtte arbejde hårdt for tingene, bl.a. mod Jonas Rasmussen i den indledende pulje, hvor han var bagud 0-2, men kæmpede sig tilbage til uafgjort 2-2.

I 2. division var der besøg af Michael Lauridsen fra B75, der var topseedet, men efter et par måneders bordtennispause kunne han ikke klare Henning Jacobsen og Jens-Erik Lindes knopper i puljen.

Sejren i rækken gik i stedet til Gert Wind, der var suveræn i finalepuljen.

Der var mere kamp om det i finalepuljen i 3. division, hvor Thorkild V Mikkelsen og Bent Ole Jakobsen sluttede side og side, men med Bent Ole som vinder i kraft af bedre sætscore.

Torben Gaarn kiksede i finalepuljen i forrige runde, men i torsdags var han bedst i 4. division

Torben, Mikkel Hougaard og Svend Vendelbo Nielsen slog hinanden på kryds og tværs, men Torben havde bedst sætscore.

Se alle resultater på vedhæftede skemaer.

På torsdag afvikles den sidste runde af årets Sommer Cup.

Der er mødetid senest 18.30 som vanligt, men kom gerne i god tid, for der bliver givetvis trængsel ved tilmeldingsbordet.

Vi fortæller lidt mere om finalerunden her på siden i morgen tirsdag.
Sisu/MBK
Sisu/MBK
I aften er det tid til næstsidste runde i træningsturneringen Sommer Cup, og enkelte spillere skal stille op for at kunne deltage i den bedste række i finalerunden.

Man skal nemlig have deltaget i tre af de indledende runder for at kunne komme med i finalen i 1. division.

Rico Herrmann, Valentin Catalin Dorca og Anders Worsøe Mørch ligger alle i den top otte, der giver adgang til 1. divisionsfinalen, men har kun deltaget i to runder hidtil.

De skal altså være med i aften for at kunne dyste i den bedste række i næste uge, hvor finalen finder sted.

På vedhæftede filer kan du se hvor mange ratingpoint, spillerne har optjent i løbet af de hidtidige runder.

I alle andre rækker end 1. division er der fri tilmelding til finalerunden.

Husk at man skal være der senest 18.30 for at være med i aften.
Sisu/MBK
Sisu/MBK
Sisu/MBK er fortsat den største bordtennisklub i Danmark.

Det viser tallene fra Centralt Foreningsregister, som DIF, DGI og Dansk Firmaidræts Forbund står bag.

Foreningerne indberetter selv tallene til registeret, og en gennemgang af bordtennisklubbernes medlemstal giver en top ti, der ser således ud:

1. Sisu/MBK 308
2. København 264
3. Roskilde 235
4. Brønshøj 226
5. Silkeborg 223
6. Virum-Sorgenfri 218
7. Hillerød 218
8. Gladsaxe 179
9. B75 164
10. Amager 162

Se selv alle tallene her: https://medlemstal.dk/

Siden 2018-tallene blev indberettet, har Sisu/MBK fået en del nye medlemmer, så medlemstallet nu her mod slutningen af 2018/19-sæsonen er 333.

Det er medlemmer i alle aldre; eksempelvis har vi i øjeblikket 65 medlemmer mellem 20 og 29 år.
Sisu/MBK
Sisu/MBK
For anden uge i træk tog Jonathan Hansen sig af førstepladsen i den bedste række, da der i aftes var Sommer Cup🥇

Blot to sæt tabte Jonathan undervejs.

I næste uge får han formentligt mere modstand, for der kommer angiveligt en stærk udenlandsk spiller for at deltage... 😉

I 2. division var der sæsondebut i Sommer Cuppen til en af de gamle Sisu/MBK-stjerner, der nu spiller i Hørning, Morten Brandstrup👍

Morten tabte blot en kamp, men spillede flere uafgjort og måtte tage til takke med en femteplads.

Sejren i 2. division gik i stedet til Brian Larsen, der i finalen besejrede Finn Jensen 3-2.

Anders F. Daugbjerg måtte arbejde for at vinde sin indledende pulje i 3. division, men i finalepuljen afgav han ikke sæt til Hans Christensen og Soumya Chakraborty.

I 4. division var der tæt løb mellem Torben Gaarn, Sebastian Søgaard Lilleøre og Knud Juul Jensen i finalepuljen.

Knud tog førstepladsen, da han "fik bollen" (Sommer Cup-særregel, der handler om at nå først til to sæt) i kampen mod Sebastian.

Der er sommer Cup igen næste torsdag; det er næstsidste runde, og man skal som altid være til stede senest 18.30🏓
Sisu/MBK
Sisu/MBK
De tre Sisu/MBK'ere gjorde det forrygende flot ved pinsens internationale ungdomsstævne i Hillerød🏓

I yngre drenge single nåede Laust Ravn Johansen kvartfinalen i A-slutspillet💪

I den indledende pulje slog han faktisk sikkert den svenske dreng, der endte med at vinde rækken 🙂

I holdturneringen spillede Laust sammen med Lasse Fly Kristiansen fra Viby, og de gjorde det mægtigt fint sammen og blev femmere ud af 16 deltagende hold👍

I juniorrækkerne var Johannes Mortensen og Johan Grønhøj med.

I single nåede Johannes ottendedelsfinalen i A-slutspillet, mens Johan kom frem til kvartfinalen i B-slutspillet.

I holdturneringen vandt Johannes og Johan sikkert consolationrækken 🥇

Ifølge de underretninger, som Lausts far, Kresten, sendte hjem undervejs, havde drengene en herlig weekend med masser af smil og god bordtennis😁

Arrangementet i Hillerød var sæsonens sidste officielle stævne, men der er stadig gang i spillet i Sisu/MBK: De næste tre torsdage er der Sommer Cup🏓🏓🏓

Og allerede 10. august går vi i gang igen med MixMatch 🙂
Sisu/MBK
Sisu/MBK
Der var topopgør i træningsturneringen Sommer Cup torsdag aften, hvor de tre topseedede i den bedste række tørnede sammen i en afgørende finalepulje.

Jonathan Hansen trak sig sejrrigt ud af puljen med John Sabalic på andenpladsen og Jan Scheuer Bechmann som nummer tre.

I 2. division overraskede Mathias Monberg endnu engang, ligesom han har gjort flere gange tidligere i denne sæson. Som blot 10. seedet kvalificerede han sig til finalepuljen, men her blev 2. seedede Erik Hjorth trods alt for stor en mundfuld.

Også i 3. division lugtede det af en stor overraskelse, da 11. seedede Ibrahim Abdallah nåede finalepuljen, men Ibrahim måtte tage til takke med tredjepladsen efter Allan Boserup og Hans Christensen.

HC Fyhn Madsen sprang seedningen i 4. division, da han kom i finalepuljen som 10. seedet. I de afgørende kampe blev han dog besejret af Lars Davidsen og Markus Bomholt.

Se alle resultaterne på de vedhæftede billeder.

Der var 47 deltagere til denne torsdags Sommer Cup. Der kan meget vel tænkes at komme over 50 næste uge.

Husk at man skal være der 18.30 for at deltage.

Bordtennisportalen.dk          Ratinglisten          DBTU.dk          JBTU.dk